Přidat článek
     Reklama

Grafomotorika pro předškoláky

Web: http://www.ucimeseradi.cz/

S grafomotorikou souvisí i dětská kresba, která je součástí přirozeného vývoje a je pro dítě hrou a zábavou. Jestliže je grafomotorika neobratná a její vývoj je opožděný, děti se kreslení vyhýbají a kreslí nerady a tím se deficit dále prohlubuje.

Nízká úroveň grafomotorických dovedností u dětí v první třídě významně ovlivňuje jejich písmo, které bývá kostrbaté, neúhledné, nečitelné a s větším počtem chyb. Ruka brzy začíná bolet, dítě ztrácí pozornost a cítí selhání.

Takové děti podávají ve škole horší výsledky, protože neuvolněná ruka ovlivňuje i výkony v dalších předmětech jako je čtení, výtvarná a tělesná výchova. Vzhledem k tomu, že ruka je neobratná, mají děti problémy i v pracovních činnostech a v sebeobsluze, kdy těmto dětem dělá problém zavázat tkaničky, zapnout koflík nebo zip aj.

Tyto obtíže lze odstranit, ale lepší je jim předcházet správným grafomotorickým cvičením, které bude vaše dítě bavit!

Pro nejmenší děti jsou vhodným řešením dřevěné šablony, které slouží pro nácvik kreslení a uvolňování ruky. S těmito šablonami dítě získá potřebnou sebedůvěru, kterou využije při dalších cvičeních ve formě pracovních grafomotorických listů.

Stíratelné grafomotorické sešity nabízí několik variant obtížností a jsou vhodné jak pro velmi malé děti, tak děti předškolního i raného školního věku. K nácviku se používají stíratelné fixy, které lze jednoduše odstranit vlhčenými ubrousky. Dítě tedy nemusí mít strach z neúspěchu.

Novinkou ve světě grafomotorických pomůcek je dětský kapsář s motorickými prvky a motorická kostka. Tyto pomůcky jsou opatřeny různými didaktickými prvky, které rozvíjí jemnou motoriku a samoobslužné dovednosti - zavazování tkaniček, vázání uzlů a mašlí, zapínání zipu, cvoků nebo knoflíčků apod.

Procvičování jemné motoriky s těmito pomůckami bude zábavné!  Grafomotorika pro předškoláky

Grafomotorická cvičení
Motorická kostka
Dětský kaspář s motorickými prvky
Kategorie: