Přidat článek
     Reklama

Hledáte zajímavou práci nebo brigádu?

Web: http://www.tyrkys.cz

Pokud si chcete přivydělat, mnohé se naučit a ještě si zdokonalit cizí jazyk, je pro vás práce průvodce nebo delegáta (místního zástupce cestovní kanceláře) tou správnou volbou.

Průvodci se dělí na tzv. Průvodce cestovního ruchu – tedy průvodce, kteří doprovází cizince v České republice a nebo naopak naše turisty do zahraničí. Do této skupiny patří i tzv. delegáti, kteří se o turisty starají v rámci letních pobytů u moře nebo zimních pobytů na horách. Tento kurz pro Průvodce cestovního ruchu je velmi pestrý a všestranný. Vyučuje se historie a dějiny umění, světová geografie cestovního ruchu, technika a ekonomika cestovního ruchu, základy psychologie jednání s klienty, jak se zachovat při mimořádných situacích (např. nemoc klienta, ztráta či poškození zavazadel) a mnoho dalšího.

A druhá skupina průvodců jsou tzv. Průvodci pro region Praha – Průvodci Prahou,  kteří doprovází naše či zahraniční turisty po Praze. Tento kurz je věnován především historii a dějinám umění, kulturně historickému místopisu Prahy, studiu jednotlivých památkových objektů a turistických tras. Teoretická výuka je doplněna praktickými exkurzemi do probíraných památkových objektů. Zejména kurz pro Průvodce Prahou je určen nejen lidem, kteří chtějí pracovat jako průvodce, ale všem, kdo se chtějí o Praze něco více dozvědět. Informace, které získáte v obou kurzech, využijete i u maturity nebo přijímacích zkoušek na vysokou školu.

Delegát – Místní zástupce cestovní kanceláře pracuje v oblastech pobytového cestovního ruchu – jako např. delegát v Tunisku, Řecku, Turecku atd. Prostě a jednoduše v létě delegát u moře. Delegát může být i v zimním pobytovém středisku na horách, nebo i v tuzemsku – jako např. v Krkonoších.

Kdo může být průvodce nebo delegát?

Průvodce nebo delegát musí být minimálně 18 let, měl by být minimálně středoškolák, mnoho průvodců jsou vysokoškoláci. Horní věková hranice určena není. Mnoho průvodců jsou i čiperní senioři. Průvodce by měl rád cestovat, učit se novým věcem, mít rád lidi, radovat se z každé nové výzvy. Práce průvodce je dynamická a rozhodně není stereotypní.

Jaké časové možnosti musí mít průvodce?

Výhodou práce průvodce nebo delegáta je to, že si každý sám určí, kolik času se chce práci věnovat. Delegát potřebuje více času, protože na několik týdnů až měsíců odjíždí do zahraničí. Průvodce se může své práci věnovat několik dnů v roce a Průvodce Prahou dokonce jen několik hodin. Z toho plyne, že průvodce může pracovat ve své hlavní profesi, ale tato práce je také výborná brigáda po dobu studia či jako průvodce Prahou mohou pracovat např. i maminky s malými dětmi.

Kolik jazyků musí znát průvodce?

Průvodce jezdí s Čechy do zahraničí nebo poskytuje své služby zahraničním turistům na území České republiky. V zahraničí sice poskytuje výklad v češtině, ale také jedná s dodavateli služeb a musí umět turistům pomoci. Průvodci stačí znát alespoň jeden cizí jazyk. Samozřejmě čím více jazyků zná, tím je více možností uplatnění. Je jedno, který jazyk umí, v cestovním ruchu se uplatní všechny jazyky. Nejvíce se používá angličtina.

Jaký certifikát obdrží průvodce nebo delegát po složení zkoušky?

Kurzy jsou zakončeny zkouškou tzv. profesní kvalifikace, která je státní zkouškou. Vydané osvědčení je veřejnou listinou, dovětek EU usnadňuje mobilitu mezi státy EU.

Kurzy může proplatit úřad práce!

Zájemci o kurz průvodce nebo delegáta, kteří jsou registrovaní na úřadu práce, mohou vybrané kurzy získat zcela zdarma, neboť je může úřad práce proplatit.

TYRKYS, škola kultury podnikání v cestovním ruchu, s.r.o. PhDr. Jolana Kopřiva Myslivcová www.tyrkys.cz Na Moráni 1957/5 128 00 Praha 2Hledáte zajímavou práci nebo brigádu?

Kategorie: