Přidat článek
     Reklama

Kdo je stavební dozor a kdy ho potřebuji?

Web: http://www.dim-projekt.cz

Pokud se podíváme na definici stavebního dozoru podle stavebního zákona, tak stavební dozor má povinnost řídit stavbu v souladu s dokumentací, zajišťovat dodržování bezpečnosti práce. Zároveň má za povinnost ihned oznámit úřadu závady, které se nepodařilo odstranit při vedení stavby. To jsou jen některé z povinností stavebního dozoru ( celé znění si můžete přečíst ZDE ).

Co to však v praxi znamená a kdo vlastně stavební dozor je? Stavební dozor v podstatě je jedinec, který pro stavebníka, poskytuje kontrolu dodržování a provádění naplánovaných stavebních prací dle projektové dokumentace. Zároveň dohlíží na to, aby se po dobu stavby dodržovaly všechny bezpečnostní normy a minimalizovalo se tak riziko jakékoliv újmy na zdraví.

Hlavně je stavební dozor odborníkem, který stojí na Vaší straně.

Stavební dozor musí vykonávat osoba, která je vysokoškolsky vzdělaná v oboru stavebnictví, nebo architekta. Popřípadě tuto pozici může zastat osoba se středoškolským vzděláním, ale s 3 letou praxí v oboru.

Jde tedy o kontrolní činnost, kterou provádí stavební úřad během samotné stavby. Je také možné, že tuto kontrolní činnost fyzická osoba, kterou zajistí osoba, která provádí stavbu svépomocí.

Kdy však stavební dozor potřebujeme? Odpověď je jednoduchá. V podstatě vždy, když se rozhodnete stavět svépomocí. Tento problém Vám však odpadá, pokud si najmete stavební firmu, která se již o veškerý potřebný dozor a sama za stavbu odpovídá.

Je důležité také nepodcenit to, kdy stavební dozor do celé vaší stavby zapojit. Nezahálejte a zajistěte si stavební dozor ještě před samotným počátkem stavby. Můžete se tak už při začátku projektu poradit s odborníkem a vyvarovat se tak problémům, které Vás mohou stát finance navíc. Dobré je hned na začátku vyhledat služby projekční kanceláře, kde s Vámi návrh proberou a doporučí nejvhodnější postup pro bezproblémový průběh stavby a zajistí veškerou projektovou dokumentaci.

Jak najít ten správný stavební dozor? Jednou z možností je trochu prohledat vody internetu. Určitě naleznete mnoho jedinců či společností, kteří Vám stavební dozor zajistí. U těchto specializovaných firem máte jistotu, že zaměstnávají skutečné odborníky a s výběrem nešlápnete vedle.

Druhou možností je dát na doporučení svého okolí. Zdali máte někoho, kdo svépomocí stavěl, tak je jisté, že si musel na stavbu zajistit stavební dozor. Pokud budete mít štěstí, tak narazíte na kvalitního a zodpovědného člověka, který se o Vaší stavbu postará. Vzhledem k tomu, že se jedná o jedince, který je sám za sebe, tak hrozí riziko, že nebude moct vykonávat svou funkci (zranění, dovolená…) a na stavbě Vám bude nějaký čas chybět. Pokud zvolíte specializovanou firmu, tak se Vám postarají o to, aby jste měli vždy zařízený stavební dozor.

Doufáme, že jsme Vám tímto článkem pomohli a přejeme Vám co nejrychlejší a bezproblémové realizování Vašeho projektu.Kdo je stavební dozor a kdy ho potřebuji?

Projekční kancelář
Projektanti TZB
Demolice České Budějovice
Kategorie: