Přidat článek
     Reklama

Kitzbühel, rakouské Alpy

Web: http://

Dá se konstatovat, že Kitzbühelské Alpy jsou skutečným zimním rájem pro každého lyžaře. Vůbec totiž nesejde na lyžařských dovednostech a zkušenostech. Svou sjezdovku si v regionu Kitzbühelských Alp najde opravdu každý. Další výhodou tohoto severotyrolského regionu je jeho blízkost k České republice. Přes německý Mnichov, kudy lyžaři z Čech jezdí do Kitzbühelu a jeho okolí, trvá cesta po rychlostních dálnicích jen něco málo přes 5 hodin. Navíc náklady na nocleh v Kitzbühelských Alpách nejsou nikterak závratné. Pochopitelně bydlet v starobylém hotelu u náměstí v historickém jádru Kitzbühelu něco stojí, ale téměř nikdo nejede na lyžování do Rakouska s tím, že chce bydlet přímo v centru Kitzbühelu.
 
Podobně jako s cenami za ubytování je tomu tak také s cenami za lanovky a vleky. Lyžařské pasy stojí v Kitzbühelských Alpách obvykle téměř ty samé peníze, které požadují za lyžování "vyhlášená" lyžařská střediska v České republice. Kupříkladu nocleh na čtyři noci spolu se snídaní plus skipas SuperSkiCard, umožňující jeho majiteli lyžování ve všech skiareálech Kitzbühelských Alp, se dá bez problémů sehnat pod 300 € / osoba. Pochopitelně podmínky k lyžování bývají v Rakousku, ve srovnání s Českou republikou, někde úplně jinde. Na vlecích a lanovkách, kterých jsou v průběhu zimy v Kitzbühelských Alpách v provozu přes 300, se nestojí žádné fronty. Milovníci sjezdového lyžování si tady mohou vychutnávat jízdu na více než tisíci kilometrech sjezdovek všech obtížností. Navíc kvůli značné nadmořské výšce, ve které se v rakouských Alpách lyžuje, netrpí zdejší lyžařská střediska deficitem přirozeného sněhu.
 
Kitzbühelské Alpy se těší zájmu turistů nejen z Rakouska, ale i zpoza rakouské hranice, už přes sto let. Cestovní ruch se začal se u městečka Kitzbühel a přilehlých obcí rozvíjet již začátkem minulého století. Průkopnické vleky tady byly zprovozněny už během 40. let minulého století. Kitzbühel a přilehlé Alpy tak lze označit jako jednu z kolébek sjezdového lyžování. Během času si pak Kitzbühel oblíbila řada celebrit coby zimní rekreační centrum. Hlavně za druhé poloviny minulého století sem začaly opakovaně jezdit a prestiž Kitzbühelu rostla. Popularita sice vyšroubovala ceny ubytování přímo v Kitzbühelu poměrně vysoko, ovšem v nedalekých vesnicích, jako je třeba Kirchberg či Sankt Johann, je možné pořídit kvalitní ubytování za příjemnější ceny. A na lyže to odtud není nijak daleko.
 
Příležitosti k lyžování v lyžařském středisku Kitzbühel se ještě rozšířily roku 2005. Tou dobou byla zprovozněna 3S lanovka. Ta vede nad 2.500 metrů širokým a 400 metrů hlubokým údolím Saukasergraben. Lyžařsky propojuje horu Pengelstein s vrcholkem Wurzhöhe. Skiareál Kitzbühel - Kirchberg - Aschau se tak rozšířil o další desítky kilometrů sjezdovek. Dnes se dá z Kitzbühelu dostat na lyžích kolem Pass Thurn až k Hollersbachu. Tato vesnička už se nachází na území Salcburska. Kitzbühel je však tyrolské lyžařské středisko. Hollersbach je vzdálen od Kitzbühelu cca. 20 kilometrů jižním směrem.
 
Ne pouze sjezdaři se ale budou v Kitzbühelu mít jako v ráji. Prvotřídní podmínky mají v oblasti Kitzbühelských Alp i kupříkladu běžkaři. Pro ně jsou k dispozici pravidelně udržované a dobře značené trasy rozdílných obtížností. Pozitivní je, že většina stop je vedena skrze takřka pohádkově zasněženou krajinu. A není lepšího způsobu, jak do hloubky prozkoumat tuto překrásnou část Rakouska, než na běžkách. Snowboardeři a freestyle jezdci se mohou samozřejmě těšit na četné funparky. Komu by nestačilo sjezdování přes den, v Kitzbühelu si může svůj oblíbený sport vychutnávat i po setmění. Otevřeny jsou tu hned čtyři tratě s umělým osvětlením. 
 
Kromě městečka Kitzbühel se nachází v údolí i spousta dalších menších vesnic a vesniček, které jsou schopny svým návštěvníkům něco nabídnout. V řadě případů disponují vlastními ski areály a bezezbytku uspokojí potřeby svých návštěvníků. Podle znalců lyžování jsou v Rakousku nejhezčími Pillersee, St. Johann, Waidring, Fieberbrunn, St. Ulrich, St. Jakob a nebo třeba Hochfilzen.
 
Lyžováním ovšem zábava v Kitzbühelských Alpách v žádném případě nekončí. Chvíli poté, co je ukončen provoz vleků a lanovek a po svazích se vrátí poslední sjezdaři, rozjíždí se ve spoustě barů populární après - ski párty. Pro dospělé i děti je připravena adrenalinová zábava v podobě noční jízdy na osvětlených sáňkařských drahách. Zájemci si mohou zabruslit buď na zastřešených stadionech, nebo pod otevřeným nebem. Na milovníky adrenalinu čeká snowtubing nebo lezectví na ledu. Romantické duše si určitě nenechají proklouznout mezi prsty možnost noční jízdy s koňským spřežením. A děti se skvěle pobaví na aprés ski párty pro děti.Kitzbühel, rakouské Alpy

Kitzbühelské Alpy
Kategorie: