Přidat článek
     Reklama

Kréta

Web: https://bajecna-kreta.weebly.com/

Pátý největší ostrov Středozemního moře a největší z ostrovů Řecka se rozprostírá na ploše 8.336 čtverečních kilometrů. Ostrov měří více než 250 km od východu k západu. Její šíře kolísá od 60 kilometrů na nejširším místě a jen něco málo přes 10 km v nejužší části. Pobřeží Kréty měří 1.050 km. Ze severu je ostrov omýván Krétským mořem, od jihu vodami Libyjského moře. Krétský povrch je charakteristický obrovským horstvem, které určuje ráz Kréty. Nejvyšší horou je Mt. Psiloreiti s výškou 2.456 metrů v pohoří Idi. I další vrcholy mají značnou výšku.
 
Trvale bydlí na ostrově více než půl milionu ostrovanů. Takřka 50% z nich našlo svůj domov v největších městech. Dnes je hlavním městem ostrova Heraklion. Nebylo tomu tak ale vždy. V minulosti byla hlavním městem Chania. Obě města mají mezinárodní letiště.
 
Ostrované jsou bezesporu hrdí a pohostinní lidé. Nikam se neženou a řadí se k nejdéle žijícím lidem světa. Hlavním důvodem je olivový olej, kterého jsou největší konzumenti na planetě. S olivovým olejem se v nejrůznějších formách návštěvníci ostrova Kréta potkávají po celou dobu pobytu. Dokonce i místní cukrovinky jsou především ztužený olivový olej v kombinaci s cukrem.
 
Kréta se dělí na 4 kraje. Těmi jsou západní Chania, následuje Rhetymno, Heraklion a konečně Lassithi. Hlavními městy jsou Chania (60.000 obyvatel), Heraklion (120.000 obyvatel), Rhetymno asi 25.000 obyvatel a nejmenší Agios Nikolaos (7.000 obyvatel). Z pohledu přijíždějících turistů je však lepší dělit ostrov jen na tři regiony. Těmi jsou východní, střední a západní Kréta. Cestovní kanceláře pak Krétu často dále dělí na severní a jižní pobřeží.
 
Severní pobřeží
 
Severní část Kréty je zásadně ovlivňována turistickým ruchem. Letoviska leží rozseta po celé délce. Prázdninová střediska podél pobřeží propojuje hlavní silnice. Ta bývá někdy označována jako Krétská dálnice. Moře na severu Kréty bývá klidnější. Voda v něm teplejší a pláže se svažují jen pozvolna. Tento region je tak vhodný k rodinné dovolené a dobře se tady budou cítit i horší plavci. Navíc je moře ve zdejších zátokách téměř bez vln. Návštěvníci Kréty si tu mohou připadat jako na koupališti.
 
Jižní pobřeží
 
Jižní region turistika ovlivňuje jen nepodstatně. Turisty tady neruší diskotéky a davy dalších lidí. Dovolená je tu klidná a pohodová.. Libyjské moře je chladnější a poměrně často tady fouká. V moři se v některých místech vyskytují silné proudy. Pláže se prudce svažují do hloubky. Jižní pobřeží není příliš vhodné pro horší plavce. Nenacházejí se tady ani aquaparky. Na druhou stranu je tady moře vhodnější pro potápěče.
 
Krétská východní část
 
Východní Kréta se rozkládá od východního okraje Heraklionu přes celé Lassithi. Lassithi je mimochodem nejsušší částí ostrova. I přesto se zde daří olivovníkům. Ráz krajiny udává relativně nízké, zato však drsné horstvo Tripti. Východ Kréty je místem kontrastů. Hustě zalidněné turistické oblasti severní části přecházejí v poklidné, téměř liduprázdné vesničky na východním a jižním pobřeží. Vnitrozemí se specializuje hlavně na zemědělství. Porovnání se západní Krétou je vcelku chudé.
 
Okolí hlavního města Agios Nikolaos je častým a populárním cílem cestovních kanceláří. V okolí obce Stalida mají turisté spousta noční zábavy. K návštěvě zvou tradiční vesničky a nachází se tu také oblíbená palmová pláž Vai.
 
Střed Kréty
 
Nejvíce turistů míří právě sem. A to buď rovnou do hlavního města Heraklion, nebo do některého z letovisek na severním pobřeží. Těch je tady opravdu spousta. Není bez zajímavosti, že asi 50% všech ubytovacích kapacit na ostrově leží v tomto regionu. Středu ostrova dominuje pohoří Ida. To lze přeložit Bílé hory. Od východu sem zasahují hory Dikti. V jižní části se nachází planina Messara. Ta je jedním z nejúrodnějších míst ostrova. Díky čemuž se střední Kréta stala nejdůležitějším centrem zemědělství.
 
V tomto regionu je k nalezení řada významných archeologických památek. Nejznámějším je určitě palác Knossos nedaleko Heraklionu. Vedle oblíbených středisek a kvalitních pláží je tato část Kréty vyhledávaná i z hlediska poznávání ostrova. Ze zdejších prázdninových středisek je to blízko do větších měst Rhetymnon a Heraklion. Dá se do nich pohodlně dostat hromadnou dopravou či lodí. Vypůjčené auto pak přibližuje celou Krétu.
 
Západ ostrova Kréta
 
Západ je nejzelenější a nejhornatější částí ostrova. Krajině vévodí majestátné Bílé hory (v překladu Lefka Ori). Jejich výška dosahuje 2.500 m.n.m.. Hory strmě klesají k Libyjskému moři a k nalezení jsou tu mnohé kaňony a soutěsky. Nejnavštěvovanější z nich je soutěska Samaria. Ta je druhou nejdelší a současně nejhlubší soutěskou Evropy.
 
Západní Kréta je vcelku úrodná. Pěstují zde spoustu oliv a citrusů. Sever nabízí množství vynikajících pláží a turistických cílů. Leží zde také dvě nejhezčí města ostrova Chania a Rhetymno.Kréta

https://bajecna-kreta.weebly.com/
Kategorie: