Přidat článek
     Reklama

Letoviska v Řecku

Web: http://dovolena-recko.atwebpages.com/

Řecká republika se rozkládá na nejjižnějším výběžku Balkánu. K tomu je následně potřeba přičíst také více než 2 tisíce ostrovů. Těmi největšími jsou ostrovy Kréta, Rhodos a Euboia. Země hraničí s Albánií, Makedonií, Bulharskem a Tureckem. Je omýváno vodami několika moří - Egejského, Krétského, Thráckého, Středozemního a Jónského. Celkem Řecko zabírá plochu asi 132.000 kilometrů čtverečních. Východ Řecka se navíc může pochlubit jedním z nejdelších pobřeží v Evropě. To se táhne v délce asi 15 tisíc km.
 
Řecko bylo v období antiky nejen středobodem umění a filosofie, ale třeba také politiky a věd. V současnosti je považováno za kolébkou evropské vzdělanosti. Bylo též zemí dávných Bohů, kteří ji velkolepě rozmazlovali. Na svět tady přišli velcí myslitelé, filozofové i vládci. K nim patřil kupříkladu Platón, Aristoteles a Alexandr Veliký. Bylo i vlastí mýtického krále Mínoa. Řecko vstoupilo do povědomí též jako místo narození nejstaršího řeckého básníka Homéra. Jemu se připisuje autorství eposů Ilias a Odysseia. V současnosti se země může pochlubit poutavou historií i pestrými kulturními tradicemi.
 
V antice se na území Řecka nalézaly hned 4 z proslavených 7 starověkých divů světa. Byli jimi Rhodský Kolos na ostrově Rhodos, socha boha Dia v Olympii na Peloponésu, mauzoleum v Halikarnassu (dnešní Bodrum) a chrám bohyně Artemis v Efesu (v dnešním Turecku). Dědictví pradávné řecké civilizace je v zemi stále aktuální. Důvodem je množství zachovalých velkolepých památek. Právě tyto památky, ve spojení s kouzelnou přírodou a ideálním podnebím, vábí do Řecka každým rokem obrovské počty turistů z různých částí světa.
 
Kromě pestré a velice poutavé historie se země pyšní působivou a různorodou krajinou. V Řecku se doplňují vysoká pohoří se zelenými nížinami. Podél břehů jsou k nalezení velké i malé ostrovy. Ty tvoří více než 1/5 rozlohy Řecka. Z velkého množství ostrovů však pouze na necelých 80 trvale bydlí více než 100 obyvatel. Mezi nejznámější souostroví náleží Severní a Jižní Sporady, Kykladské ostrovy, Dodekanéské a Jónské ostrovy. Coby nezařazené ostrovy jsou uváděny Evia a Kréta. Kréta je současně největším z řeckých ostrovů. Na řeckých ostrovech je stále k vidění tradiční způsob obživy ostrovanů. Na řecké pevnině se nacházejí významná horstva. Těmi hlavními jsou Rodopy, pohoří Pindos nebo Helenidy. Nejvyšší řeckou horou je 2.919 metrů vysoký Olymp. Ovšem hornaté jsou i některé z ostrovů, jako kupříkladu Kréta.
 
V řeckých letoviscích panují vhodné klimatické podmínky k dovolené. Ty umožňují rekreaci u moře v délce nejméně pěti měsíců. Zdejší subtropické podnebí s horkými léty a mírnými zimami je pro středomořskou oblast typické. V průběhu nejvyšší letní turistické sezóny, tedy červenec - srpen, ohřívají zemi větry z Afriky. V tomto období teploty nezřídka atakují hranici 40˚C. Podél břehů pevninského Řecka i řady ostrovů byla vybudována moderní rekreační letoviska. Ta poskytují kvalitní ubytovací zařízení, výborné restaurace, dostatečnou zábavu i bohaté sportovní vyžití.
 
Řecká republika je v současnosti domovem přibližně 11 milionů obyvatel. Z nich více než 1/3 obývá hlavní město Athény. V zemi žije spousta přistěhovalců z okolních zemí. Hlavně z Makedonie, Albánie a Turecka. Původní Řekové jsou převážně ortodoxního vyznání. Hlavní město je nejnavštěvovanějším místem v zemi. Hlavním turistickým lákadlem je zejména slavná Akropole s důležitými chrámy. Stojí zde i Pantheon, zasvěcený bohyni Athéně. K návštěvě zve i Erechteion s krásnými ženskými sochami v průčelí. Turisté také rádi navštěvují Dionýsovo divadlo nebo stadion Panathinaiko. Druhým největším městem je s milionem obyvatel Soluň. Ta leží v severozápadní části Řecka. Za návštěvu stojí historicky významná místa jako Korint, Mykény, Delfy, Olympii nebo Epidaurus. K nejnavštěvovanějším památkám se řadí kláštery Meteora, vystavěné vysoko na skalách. Mystickou pověstí je opředena mnišská republika na poloostrově Athos. Ten je součástí Chalkidiki a ženám je přístup zakázán. Řecko se momentálně může pochlubit 17 památkami, které byly zapsány na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
 
Převážná část návštěvníků Řecka avšak nepřijíždí do země za památkami. Přitahují je sem nádherné pláže, skvělé koupání, potápění a další vodními sporty. Kdo už někdy prožil dovolenou na jednom z ostrovů v Řecku, jistě nelitoval. Pro řecké ostrovy jsou charakteristické bílé domky s modrými okenicemi, větrné mlýny a malebné kostelíky. Jedinečná je kupříkladu návštěva ostrova Santorini. Na něm se dá užit nefalšované Řecko. K návštěvě zve i ostrov Kos, nacházející se nedaleko tureckých hranic. Každý ostrov je odlišný a něčím jedinečný. Pohodový řecký styl života je možno do sytosti vychutnat též na poloostrově Chalkidiki, Olympské riviéře či poloostrově Peloponés.
 Letoviska v Řecku

Řecko informace
Kategorie: