Přidat článek
     Reklama

Ostrov Rhodos, Řecko

Web: http://rhodos-recko.euweb.cz/

Čtvrtý největší ostrov v Řecku Rhodos nabízí svým návštěvníkům vše, co se dá od místa pro letní dovolenou čekat. Krásné písečné a další pláže, průzračně čisté moře, ideálně teplé počasí od května do října i spoustu historických památek.
 
Velká většina turistů cestuje během léta na Rhodos kvůli moři a zdejším plážím. Ostrov nabízí řadu nejrůznějších pláží a míst ke koupání. K těm nejpopulárnějším patří určitě Ladiko a Anthony Quinn. Tyto pláže jsou situovány asi půl kilometru od sebe u vesničky Faliraki. Dle spousty turistů i zdejších se jedná o nejhezčí pláže na Rhodu. Pouze necelý 1 kilometr severně od nich, mezi obcemi Faliraki a Kallithea, se táhne 4 kilometry dlouhá písečná pláž. Ta nese název Faliraki a je největší rhodskou pláží. Ještě více na sever se lze dostat k pláži Kallithea u stejnojmenné obce. Za návštěvu stojí také historické lázně. Většina turistů sem ovšem směřuje kvůli koupání nebo potápění.
 
Na druhou stranu od Faliraki, směrem na Kolympii, se nalézá další pláž. Ta má na délku přes 3 kilometry. A ani uprostřed hlavní turistické sezóny nebývá nikterak přelidněná. Svůj název Afandou dostala podle nedalekého letoviska. A nakonec jižním směrem od vesničky Kolympia leží asi kilometr dlouhá pláž Tsambika. Na Tsambiku shlíží z vnitrozemí malebný kostelík. Na jižním pobřeží poloostrova Lindos, mezi obcemi Lindos a Lardos, se turisté rádi koupou v mořských vlnách na pláži Pefki u stejnojmenné vesnice.
 
Byla by ale škoda nenavštívit i další zajímavá místa na ostrově. Turisté, kteří si Rhodos zvolili coby místo, kde prožijí svou dovolenou u moře, by určitě neměli vynechat alespoň některá z následujících míst. Ta bezpochyby stojí za podrobnější poznání a pobyt na ostrově bezpochyby obohatí.
 
Na nejjižnějším výběžku Rhodu, na poloostrově Prasonisi, propojuje dvě pevniny široká písečná pláž. Tato pláž je však využitelná pouze v čase odlivu. S přicházejícím přílivem celou pláž zalije mořská voda a z poloostrova je rázem ostrůvek Prasonisi. Vedle tohoto unikátního úkazu, který místní nazývají Polibkem dvou moří, je jižní část Rhodu populární také mezi milovníky plachtění. Na jedné z pláží se tu prohánějí surfaři a kiteři, na té opačné se koupe a odpočívá. Je potřeba mít na paměti, že u Prasonisi téměř stále fouká čerstvý vítr.
 
Zkušení cestovatelé často vyhledávají ubytování v hlavním městě. To leží na samém severu Rhodu. Přes den míří nejčastěji na pláže. Jakmile ale sluneční žár o něco poleví, vydávají se do historického centra města Rhodos. Střed města je od roku 1988 zapsán na seznam organizace UNESCO. Jeho dominantou je středověký Palác velmistrů. Odtud se dá zhruba 200 metrů dlouhou Rytířskou ulicí dostat do přístavu Mandráki. Právě tady údajně stál jeden z divů světa, kolossos Rhódský. Socha byla zničena zemětřesením roku 226 př. n. l. Nejpopulárnějším místem k večerní procházce bývá Hippokratovo náměstí. To nabízí množstvím taveren, kaváren i barů.
 
Asi ve středu Rhodu, na východním pobřeží, se nachází jedno z nejpůsobivějších měst v Řecku Lindos. Pokud se návštěvníci Lindu proderou úzkými uličkami, dostanou se až na vrchol strategicky umístěného pahorku. Na něm jsou k nalezení pozůstatky středověké johanitské pevnosti a chrámu Athény Lindské. Kdo nechce šlapat po svých, může se na vrcholek dopravit na hřbetu osla. Cesta je to zábavná. Panorama města, podobně jako pobřeží, je odsud parádní. Záliv pod městem nabízí atraktivní koupání.
 
Po schodech, do skály, se dá v západní části ostrova vystoupat k pozůstatkům středověké pevnosti Monolithos. Ta nebyla nikdy dobyta. V areálu Monolithos se nalézají 3 kaple. Z tohoto místa je krásný pohled na vnitrozemí a také na blízké ostrůvky. A kdo už tady je, neměl vynechat návštěvu hezké oblázkovo - písečnou pláž Fourni. Ta je z obou stran ohraničena skalami.
 
Unikátní 18 metrů vysoká rozhledna s tvarem kříže se nachází na kopci Filerimos. Je situována v blízkosti letiště, které je odtud dobře vidět. Nádherný výhled se otevírá i na většinu území ostrova a přilehlé moře. K této zajímavé stavbě je možné dostat po stezce, vedoucí borovicovou alejí. Vedle toho se tu dá nakouknout do kláštera. Nedaleko stojí za vidění i rozvaliny antické akropole.
 
Návštěvníci Rhodu, kteří zajímají o historii a archeologii, by bezpochyby neměli minout starobylý Kamiros. Jeho počátek podle odborníků sahá do 2. tisíciletí před naším letopočtem. Nejvíce prosperoval v období 1000 - 400 narozením Krista. Fatálním se stalo zemětřesení v roce 142. Po něm již nebyl znovu opraven. V lokalitě jsou k vidění zbytky amfiteátru, chrámu, lázní, kašny i domů. Areál leží asi 30 km jihozápadním směrem od města Rhodos.
 
Kdo chce spatřit tisícovky motýlů, měl by během prázdninových měsíců přijet do regionu Petaloudes. Díky mikroklimatu ve zhruba 5. kilometrů dlouhém údolí. Tím protéká potok a nočním motýlům Callimorpha quadripunctaria se tady mimořádně líbí. Podle jiné teorie za jejich výskyt může strom ambroň východní. Na horním konci trasy leží kostelík Moni Panagias Kalopetras z roku 1782.Ostrov Rhodos, Řecko

Ostrov Rhodos - informace
Kategorie: