Přidat článek
     Reklama

Pásový opar

Web: https://naturopatia.sk/

Popis onemocnění a jeho projevy

Všeobecně známé onemocnění, latinsky označované jako Herpes zoster patří do kategorie infekčních onemocnění. Na propuknutí choroby se podílí virus planých neštovic (infekce varicellou). Jedinec, který překonal plané neštovice, má v sobě tento virus i nadále. Ten se totiž skryje do nervových buněk (spinal ganglia), kde následně čeká na probuzení do chvíle dokud nedostane podnět na obnovení. V tomto případě už vypukne v podobě pásového oparu. Onemocnění se ročně počítá v tisících a v různých věkových kategoriích. Především jsou však ohroženy osoby nad 45 let. Celkový průběh onemocnění může být mírný a bez obtíží (většinou u mladých lidí), ale může také způsobit i větší komplikace, na což má vliv tzv. postherpetická neuralgie, sekundární bakteriální infekce, postižení oka nebo ucha – tzv. Ramsay hunt syndrom.
 

Příčina vzniku onemocnění

Za hlavní spouštěč se považuje porucha zejména buněčné imunity, stres, trauma, UV záření, užívání léků potlačujících imunitu (např. Imunosupresiv při transplantacích a autoimunitních onemocněních).
 

Léčba podle klasické/alopatické medicíny

Doporučuje se podávání antivirotik (acyklovir, valacyklovir, famciklovir, brivudin) nejpozději do 72 hodin od výsevu, později se účinnost antivirotik výrazně snižuje. U lidí nad 50 let je možnost přidat kortikoidy (např. Prednison), které zmírní symptomy, ale nesnižují výskyt PHN. Terapie PHN zahrnuje lokální anestetika, nesteroidní analgetika, tricyklická antidepresiva, neuroleptika, opiové analgetika, antikonvulziva.
 

Řešení z pohledu Naturopatika

I zde je důležité, ve kterém stádiu člověk přijde. Komplikace způsobené PHN se řeší déle než samotný opar. Z našich zkušeností jsme 1 – 3-denní výsev oparu zvládli za týden včetně komplikací, které to přineslo. Je třeba přijít ASAP a odstranit virus (resp. jej výrazně zredukovat). Opakovaně 2 dny po sobě, v případě potřeby a konzultacích se navrhne řešení na míru. Za výskyt oparu odpovídá nízká protivirová imunita. Důležité je doplnění vitamínů skupiny B.
 
Naturopatická poradňa Naturopatia, PrešovPásový opar

Kategorie: