Přidat článek
     Reklama

Zobcové flétny

Web: http://www.cmias.cz/

Mezi dřevěné dechové nástroje patří rovněž příčné flétny, které se oproti zobcovým flétnám liší svoji konstrukcí.

Předchůdcem zobcové flétny byla tzv. lidová píšťala, která měla podobnou konstrukci (v tomto směru lze do stejné kategorie zařadit i píšťaly varhan).

Mezi známé světové výrobce zobcových fléten se řadí společnosti jako např. Amati, Yamaha, nebo firma Aulos.

Hra na zobcovou flétnu

Hra na tento typ hudebního nástroje spočívá v tom, že hudebník fouká do náustku, kde se následně v resonanční komoře rozděluje vzduch na dva proudy. První opouští zobcovou flétnu štěrbinou a druhý vibrující proud vzduchu prochází dále rovnou trubicí.

Výška tónu, který zobcová flétna vydává, se reguluje prsty, kterými hudebník buď zakrývá, nebo odkrývá otvory navrtané v trubici. Zobcové flétny jsou většinou laděny na C nebo F.

Léčba astmatu u dětí

Zajímavostí hry na zobcovou flétnu jsou její blahodárné účinky při léčbě astmatických potíží u malých dětí. Tuto metodu objevil profesor Václav Žilka, jenž ji převzal od amerického lékaře Meyera Markse, který ale nepoužíval zobcovou flétnu.

Zobcová flétna je vhodná pro malé děti z důvodu nízké spotřeby vzduchu. Při hře se posilují svaly bránice a správným dýcháním se tělo pročišťuje. Hra na zobcovou flétnu tak má velký význam při léčbě dýchacích potíží u dětí.

Základní rozdělení

Základní rozdělení zobcových fléten je dáno výškovým rozsahem dané flétny. Z tohoto pohledu tak rozlišujeme pět základních druhů.

Jmenovitě se jedná o sopraninové flétny, sopránové flétny, altové flétny, tenorové flétny a basové flétny.

Zobcové flétny je možné si zakoupit v elektronickém obchodě cmias.cz nebo přímo v obchodním domě CMI Plaza v Hradci Králové, ulice Kladská 1117.Zobcové flétny

Zobcové flétny
Příčné flétny
Varhany
Kategorie: